Terapia poznawczo-behawioralna

 

 

Podstawowy model poznawczy zakłada, że zniekształcone, nieprzystosowawcze myślenie jest nieodłączną cechą zaburzeń psychicznych. Realistyczna ocena i zmiana myślenia prowadzi do poprawy nastroju i zachowania.

TPB opiera się na aktywnej współpracy terapeuta – pacjent, jest zorientowana na cel, ma określony czas i strukturę, wykorzystuje psychoedukację oraz wiele technik mających na celu zmianę myśli, zachowań i emocji.

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna w Katowicach?

psychoterapia poznawczo-behawioralna
Dzięki terapii poznawczo-behawioralnej z psychoterapeutami z Katowic, możemy stać się bardziej świadomi tego, w jaki sposób nasze myśli oraz interpretacje wydarzeń wpływają na pojawiające się w nas emocje. To nie konkretne sytuacje wywołują u nas pewne emocje i zachowania, ale sposób, w jaki je odbieramy – każdy z nas może to samo wydarzenie interpretować zupełnie inaczej i może być ono dla nas zarówno źródłem lęku, smutku, jak i złości.

Co ważne, terapia uświadamia pacjentom, że nie są bezradni wobec takich swoich reakcji – sposób ich myślenia, który jest źródłem cierpienia, można zmienić i skutecznie wpłynąć na poprawę samopoczucia. A pomóc w tym ma właśnie psychoterapia poznawczo-behawioralna.

 

Cele psychoterapii poznawczo-behawioralnej: Mikołów i okolice

 

Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana myślenia i reagowania na te myśli, które u pacjentów powodują cierpienie. Terapeuta pomaga pacjentowi analizować pewne zdarzenia i ocenić, czy są one dla niego dobre, zdrowe – w jaki sposób wpływają na odczuwane emocje oraz funkcjonowanie w społeczeństwie.

Pacjenci mają okazję przekonać się, czy ich ocena sytuacji jest racjonalna, dzięki skupianiu się na faktach a nie odczuciach i przekonaniach. Interpretowanie rzeczywistości możliwe jest na różne sposoby, a sesje z terapeutą otwierają pacjentom możliwość odnajdywania nowych, korzystniejszych dla siebie interpretacji, bazujących na twardych argumentach osadzonych w rzeczywistości a nie domysłach.

 

Do kogo skierowana jest terapia poznawczo behawioralna?

 

Proponowana przez nas terapia poznawczo-behawioralna może być stosowana zarówno podczas spotkań indywidualnych, jak i grupowych czy w trakcie terapii dla par. To skuteczna metoda leczenia osób zmagających się z:

 

– zaburzeniami lękowymi i fobiami,
– zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi,
– depresją,
– zaburzeniami odżywiania,
– zaburzeniami seksualnymi,
– trudnościami w nawiązywaniu relacji z otoczeniem,
– chronicznym bólem,
– napadami złości,
– uzależnieniami,
– schizofrenią,
– zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym,
– zespołem stresu pourazowego,
– zaburzeniami snu,
– zaburzeniami osobowości,
– wstrząsem emocjonalnym i traumą, np. z powodu śmierci bliskiej,
– osoby, rozpadu rodziny itp.

 

Spotkania odbywają się stacjonarnie lub w formie psychoterapii online.

Umów się na konsultacje

Pomożemy Ci wybrać odpowiednią formę terapii dostosowaną do Twoich potrzeb.

Potrzebujesz porady … Skontaktuj się z nami