Dysforia i niezgodność płciowa (transseksualizm) – Terapia Katowice

 

Niektóre osoby nie utożsamiają się ze swoją płcią urodzeniową, co może prowadzić do poważnych problemów natury psychicznej. Taka osoba może czuć się obco w swoim ciele, przez co ma problemy z zaakceptowaniem samej siebie, a to z kolei rodzi kłopoty w relacjach ze społeczeństwem, rówieśnikami i członkami rodziny. W wielu przypadkach osoby z zaburzeniami tożsamości płciowej doznają bardzo silnego stresu, zaburzającego normalne funkcjonowanie. Mówi się wtedy o dysforii płciowej.

 

Czym jest dysforia płciowa?

 

Dysforia płciowa to pojęcie, które określa dyskomfort i stres, z jakim zmaga się osoba z zaburzeniami tożsamości płciowej. Cierpienie psychiczne związane jest z niespójnością pomiędzy płcią biologiczną a tożsamością płciową. Osoby transpłciowe oraz osoby różnorodne płciowo często doświadczają problemów z identyfikacją własnej  płci odczuwalnej, które mogą pojawić się na różnym etapie życia. Centrum Syntonia to miejsce, w którym osoby doświadczające dysforii płciowej mogą zgłosić się po pomoc, licząc na pełne wsparcie ze strony psychologa.


 

 

Czym objawia się niezgodność płciowa (transseksualizm)?

 

 

Pierwsze objawy niezgodności płciowej mogą pojawić się już we wczesnym dzieciństwie, jednak zdarza się, że dana osoba odczuwa je dopiero podczas okresu dorastania, a nawet po osiągnięciu dorosłości. Osoba mająca takie problemy nie akceptuje płci przypisanej przy urodzeniu, często nie akceptuje swojego ciała oraz pragnie je zmienić w mniejszym lub większym zakresie, często pragnie żyć i być postrzegana jako osoba płci przeciwnej. W celu postawienia odpowiedniej diagnozy niezgodności płciowej (transseksualizmu) konieczne jest spełnienie pewnych kryteriów wymienionych w klasyfikacji ICD-11 (dawniej ICD-10) oraz wykluczenie innych zaburzeń mogących dawać podobne objawy. 

 

Jak wygląda diagnoza i leczenie dysforii płciowej w Centrum Syntonia?

 

Diagnozę specjaliści opierają na wspomnianych wcześniej kryteriach ICD-11 i ICD-10 oraz indywidualnej obserwacji psychologicznej. Dokładne rozpoznanie zaburzenia jest bardzo ważne dla ustalenia metod pomocy dla osób z dysforią płciową i zapewnienia im odpowiedniego wsparcia. Nasi specjaliści stawiają na dialog z pacjentem, który jest kluczowy w postawieniu diagnozy. Ze względów formalnych (przyszła rozprawa sądowa o ustalenie płci) wykonuje się także wszystkie niezbędne testy psychologiczne.  W naszym Centrum każda osoba może liczyć na pełną dyskrecję oraz odpowiednią przestrzeń, pozwalającą na swobodną ekspresję i eksplorację siebie bez oceniania.

 

Warunkiem przeprowadzenia diagnozy psychologicznej jest pełnoletniość pacjenta. W przypadku osób młodszych możemy pokierować do ośrodków zajmujących się dziećmi i młodzieżą 

Umów się na konsultacje

Pomożemy Ci wybrać odpowiednią formę terapii dostosowaną do Twoich potrzeb.

Potrzebujesz porady … Skontaktuj się z nami